گروه میهن / تبریز- وحید زینالی اجرای طرح فرآوری آلومینا از نفلین سینیت با توجه به منابع عظیم آن در آذربایجان به یک خواست همگانی تبدیل شده است.

 
گروه میهن  /  تبریز- وحید زینالی  
 
اجرای طرح فرآوری آلومینا از نفلین سینیت با توجه به منابع عظیم آن در آذربایجان به یک خواست همگانی تبدیل شده است. از آنجا که این پروژه به «نفت آذربایجان» یاد می‌شود، می‌تواند در توسعه اقتصادی منطقه نقش بسزایی داشته باشد. طرح تولید آلومینا از نفلین سینیت از جمله پروژه‌های راکد ایمیدرو  است که 18سال پیش مطالعات آن آغاز شد و اسحاق جهانگیری در زمان وزارت خود در صنعت و معدن در دولت خاتمی آن را کلنگ‌زنی کرد و سال گذشته با پیگیری‌های گسترده سازمان،‌فعال شد و هدف آن بهره‌برداری از ذخایر عظیم ماده معدنی نفلین سینیت از مناطق غربی کشور است، به طوری که آلومینا در اختیار کارخانه‌های تولید شمش آلومینیوم قرار گیرد.
آلومینا به عنوان مهم‌ترین ماده اولیه تولید شمش آلومینیوم به کار گرفته می‌شود.
هم اکنون شمار کمی از کشورهای جهان از جمله روسیه، پودر آلومینا را از نفلین سینیت تولید می‌کنند. این در حالی است که بیش از 90 درصد کشورهای تولیدکننده آلومینیوم، برای تولید آلومینا از ماده معدنی بوکسیت استفاده می‌کنند، اما به سبب ساختار زمین‌شناسی ایران و کمبود بوکسیت، بهره‌گیری از نفلین سینیت پیش رو قرار گرفته است.
فرآیند تولید آلومینا از نفلین سینیت به گونه‌ای است که هیچ‌گونه دورریزی وارد محیط‌زیست نمی‌شود، زیرا باطله‌ها یا محصولات فرعی آن، تغذیه‌کننده صنایعی مانند سیمان و کربنات هستند.
این طرح در شهرستان سراب آذربایجان شرقی واقع شده است. آلومینا ماده اصلی تولید شمش آلومینیوم است که در ایران برای نخستین بار از سنگ معدنی نفلین سینیت استحصال خواهد شد.
 
 قرارداد 10 میلیون یورویی
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت، ذخایر نفلین‌سینیت سراب را پنج میلیارد تن اعلام کرد و گفت: برای اجرای این طرح با شرکت اتوتک قرارداد 10میلیون یورویی بسته‌ایم.
مهدی کرباسیان افزود: با توجه به تأخیر چند ساله طرح تولید آلومینا از نفلین‌سینیت سراب، که به سبب وجود تحریم‌ها و ضعف مدیریتی به وجود آمده بود، به عنوان یک مسؤول از مردم عذرخواهی می‌کنم.
وی با بیان اینکه برای تولید آلومینیوم دو ماده اصلی یعنی پودر آلومینا و گاز نیاز است، ادامه داد: خوشبختانه در خصوص گاز طبیعی کمبودی نداریم، اما در خصوص آلومینا که از معادن بوکسیت به دست می‌آید با کمبود روبه‌رو هستیم.
وی با بیان اینکه هم اکنون 430 هزار تن ظرفیت تولید آلومینیوم کشور بوده و (دو سوم) بیش از 30 درصد پودر آلومینا وارداتی است، ادامه داد: بر اساس برنامه ششم توسعه، تصمیم دولت این است که این 430 هزار تن را به 800 هزار تن برساند و امیدواریم در افق 1400 که مقام معظم رهبری ترسیم کرده‌اند که باید قدرت برتر  اقتصادی و اول منطقه باشیم، این میزان باید به یک میلیون و 500 هزار تن برسد.
 
  7/2 میلیارد تن ذخایر سنگ آهن
کرباسیان، بیان کرد: معادن بوکسیت در کشور کم داریم، اما در منابع دیگر مشکلی نداریم، به گونه‌ای که هم اکنون ذخایر شناخته شده سنگ آهن در کشور دو میلیارد و 700میلیون تن بوده و با توجه به پیش‌بینی‌ها اگر کار اکتشاف بیشتری انجام شود دو برابر این مقدار به دست خواهد آمد.
وی افزود: با توجه به کمبود معادن بوکسیت باید به دنبال مواد جایگزین این ماده باشیم و ماده جایگزین آن نیز نفلین‌سینیت است که در شهرستان سراب بیش از 5میلیارد تن ذخایر نفلین سینیت وجود دارد.
رئیس هیأت عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، با توجه به این مسأله که شرکت روسی در این زمینه فناوری برتر را دارد و حتی در ماه‌های اخیر در خصوص نفلین سینیت صحبت‌هایی کرده‌اند، گفت: ما منتظر نماندیم و سال گذشته با شرکت اتوتک که یکی از بهترین شرکت‌های دنیا به شمار می‌رود در این خصوص با 10میلیون یورو قرار داد بستیم  و تا دو ماه دیگر مدیریت طرح تولید آلومینا از نفلین سینیت سراب طراحی اولیه را تحویل خواهند داد.
کرباسیان بیان کرد: خوشبختانه برای عملیاتی کردن این طرح زیرساخت‌ها آماده است.
رئیس هیأت عامل ایمیدرو با اشاره به پروژه نفلین‌سینیت سراب گفت: 6میلیارد تن نفلین‌سینیت در معادن منطقه آذربایجان و سراب داریم و می‌توانیم کارهای بزرگی در کشور از قبیل این پروژه انجام دهیم.
کرباسیان خاطرنشان کرد: پروژه مهم نفلین‌سینیت سال‌ها معطل مانده بود، اما با قرارداد 10میلیون یورویی که با آلمانی‌ها داشته‌ایم این پروژه تا پایان دولت یازدهم تمام و از حالت یک پروژه تاریخی طولانی مدت خارج می‌شود.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: در زمینه پروژه‌های مهم معدنی دیگر با توجه به ظرفیت آذربایجان‌شرقی می‌توان کارهای بزرگی انجام داد که امیدواریم در اوایل سال آینده یکی دیگر از نتایج به ثمر برسد.
  برگزاری مناقصه بین‌المللی در 2ماه آینده
مجری طرح ملی تولید آلومینا از نفلین سینیت سراب با اشاره به بحث اجرای قرارداد با شرکت اتوتک آلمان گفت: این قرارداد سال گذشته به امضا رسید و تا دو ماه آینده به سمت مناقصه بین‌المللی خواهیم رفت.
محمدجعفر عظمایی، با بیان اینکه عمده فعالیت‌های این مجتمع مربوط به دو حوزه زیرساخت‌ها و قرارداد اتوتک است، اظهار داشت: در حوزه زیرساخت‌ها عملیات گازرسانی تمام شده و پیشرفت صد درصدی داریم، عملیات آبرسانی نیز به طول 24 کیلومتر از سد تاجیان در حال اجراست و مراحل پایانی را طی می‌کند و 22کیلومتر لوله‌گذاری شده و در صورت تأمین منابع مالی تا پایان آذرماه به پایان می‌رسد.
 
 نفلین سینیت سراب به عنوان «نفت آذربایجان»
نماینده مردم سراب و مهربان در مجلس نیز گفت: تنها راه برون رفت از فضای موجود در کارخانه نفلین سینیت سراب توسعه طرح آلومیناست.
مهناز بهمنی، با بیان اینکه کارهای بزرگی در دولت تدبیر و امید انجام شده است، اظهار داشت: باید واقعیت‌ها را به مردم گفت، زیرا مردم در خوشبینانه‌ترین حالت با نجابت و صبر در انتظار عملیاتی شدن این طرح بودند.
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی خاطر ‌نشان کرد: مردم روستای بهرمان 600هکتار از مرغوب‌ترین اراضی خود را در اختیار این مجموعه قرار داده‌اند و انتظار دارند دفتر نفلین سینیت در سراب نیز تشکیل شده و مردم از امور آگاه شوند و همچنین باید وضعیت استخدامی کارکنان مجموعه مشخص شود.
===
فرونشست زمین به منطقه «چاه دراز» استهبان هم خسارت زد ؛ «سیاه چاله»های خشکسالی دهان باز می‌کند!
 
گروه میهن- مهدی شهرآبادی: پس از فرونشست‌های متعدد زمین در مناطق استان فارس ازجمله منطقه «ایج» و روستای «دیندارلو فسا» اتفاق بعدی در منطقه چاه دراز استهبان به وقوع پیوست. این حادثه هفتمین پدیده فرونشست زمین بود که در 10سال گذشته در این روستا اتفاق افتاد. فرونشست زمین در بیش از 200متر از زمین‌های اطراف روستای چاه دراز استهبان حفره هایی به عمق حدود 5 تا 10متر ایجاد کرده است.
استفاده بی رویه از آب‌های زیر زمینی در فعالیت‌های کشاورزی موجب رانش زمین و ایجاد حفره‌های 1000 متری در مناطقی از فسا شامل بخش‌های ششده و قره بلاغ و روستاهای دیندارلو و جرغه شده است.
 
 روستاییانی که با اضطراب به سر می‌برند
خبرها حاکی است که اهالی روستای چاه دراز استهبان پس از این رخداد در اضطراب به سر بردند و خواستار رسیدگی سریع مسؤولان به این مسأله شدند. کیانی یکی از روستاییان منطقه چاه دراز استهبان با بیان اینکه این فرونشست‌ها منطقه وباغ‌های کشاورزی را در معرض نابودی قرار داده است، گفت: هم اکنون مردم روستا از این مسأله می‌ترسند که خانه ها، مراکز خدماتی و باغ‌های کشاورزی دچار تخریب جدی و روستا غیرقابل سکونت شود. وی افزود: روستا به آب و راه‌های حیاتی زنده است وبا پدیده فرونشست زمین در استان فارس ومنطقه استهبان خطر از بین رفتن منابع آبی زیرزمینی و همچنین راه‌های روستایی وجود دارد که مسؤولان باید برای مقابله با این مسأله تدبیری جدی بیندیشند.  حسینی یکی دیگر از روستاییان نیز با اشاره به فرورفتن ناگهانی واحتمالی زمین در دیگر مناطق استهبان گفت: در این خصوص خطر جان روستاییان وفرزندان ما را تهدید می‌کند.
وی با بیان اینکه خطرات این پدیده مشابه زلزله و خاموش است، گفت: خواهش مردم روستا وتمام اهالی روستاهای منطقه فسا و استهبان از مسؤولان این است که با درایت خاص وتمهیدات ویژه از جمله بستن و پلمب چاه‌های غیرمجاز، از تخریب بیشتر زمین در روستاها ومناطق آباد استان فارس جلوگیری کنند. اگر در این زمینه تعلل شود منطقه نیز با خطر بیابانی شدن مواجه خواهد شد.
 
 شاید روستاها جابه‌جا شوند
فرماندار استهبان نیز در خصوص اتفاق طبیعی منطقه چاه دراز استهبان که مانند یک حادثه است، گفت: منتظر نظر کارشناسی راه و شهرسازی و مدیریت بحران فارس هستیم تا درصورت لزوم جابه‌جایی این روستا صورت گیرد.  شرفی با اشاره به عریض شدن فروچاله و سرعت در شکاف‌های عمیق در جاده دسترسی به روستای چاه دراز این شهرستان از احتمال تخلیه ساکنان روستا خبر داد.
 
 برداشت بی‌رویه آب خود را نشان داد
به گفته کارشناسان در سال هاي اخير در دشت هاي کشور بويژه در دشت هاي استان فارس شاهد وقوع فرونشست زمين بوده ايم که در اين خصوص دشت هاي مرودشت، بيضا، داراب، فسا و استهبان علاوه بر این پديده دچار گسيختگي زمين نيز شده اند و در درياچه مهارلو شيراز، ارژن، سورمق و در ايج استهبان، همراه با فرونشست فروچاله هاي انحلالي ريزشي ايجادشده است. آمنه صفار، یکی از کارشناسان زمین شناسی سبب وقوع این پدیده خطرناک را از تبعات برداشت غیرمجاز وبی رویه آب از سفره‌های زیر زمینی عنوان کرد.
دهم آبان امسال نیز در حادثه ای عجیب و خطرناک باغی 500 متری در روستای دیندارلو فسا 100 متر به اعماق زمین فرو رفت.
===
اخبار کوتاه
 
90 عنوان برنامه بسیج  در بهشهر اجرا می‌شود
بهشهر خبرنگار قدس: فرمانده ناحیه مقاومت بسیج بهشهر گفت: بیش از 90 عنوان برنامه به منظور گرامیداشت هفته مبارک بسیج در این شهرستان طرح ریزی شده است. علی نجفی افزود: در نخستین روز هفته بسیج با عنوان "بسیج، ولایت و انتظار" همایش بزرگ میقات صالحین در مصلای نماز جمعه بهشهر، زاغمرز و خلیل‌شهر برگزار می‌شود. وی افزود: برگزاری نهضت روشنگری با هدف آگاهی‌دهی و بصیرت‌افزایی با موضوعات استکبار ستیزی، نفوذ و اقتصاد مقاومتی با حضور استادان برجسته و همچنین برنامه بسیج، خانواده و سبک زندگی ویژه خواهران از دیگر برنامه‌های هفته مبارک بسیج است.
 
اجلاس 21 منطقه آزاد کشورهای حوزه اقیانوسیه در چابهار برگزار می‌شود
ایرانشهر - خبرنگار قدس: رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد تجاری- صنعتی چابهار گفت: اجلاس مناطق آزاد کشورهای حوزه اقیانوسیه با حضور ٢١ کشور عضو دی ماه سال جاری در چابهار برگزار می‌شود. حامد علی مبارکی اظهار داشت: در این اجلاس هفت کشور ناظر و طرف گفت و گو با ایران مانند آمریکا، فرانسه، آلمان، مصر، چین، انگلیس و غیره شرکت می‌کنند.
 
1229 بازمانده از تحصیل در نیکشهر شناسایی و جذب شدند
نیکشهر - خبرنگار قدس: فرماندار نیکشهر در جنوب سیستان و بلوچستان گفت: هزار و 229 نفر از بازماندگان از تحصیل در این شهرستان شناسایی و جذب شدند. صاحب گل صالحی اظهار داشت: 6 هزار و 179 نفر در این شهرستان بازمانده از تحصیل هستند که به کمک شوراهای اسلامی، دهیاران و مردم شناسایی و اقدام‌های لازم برای تحصیل رایگان آنان در دستور کار قرار دارد. وی همچنین گفت: دو مدرسه دو کلاسه به همت مؤسسه نصر قرارگاه خاتم الانبیاء(ص) در روستاهای گوهچ و جک بنان بخش آهوران نیکشهر به بهره برداری رسید.
خبر دیگری حاکی است: یک مدرسه چهار کلاسه در روستای خیرآباد از توابع بخش مرکزی ایرانشهر به همت قرارگاه 
خاتم الانبیاء(ص) ساخته شد و به بهره برداری رسید.
 
عضویت رایگان 2هزار شهروند قرچکی در کتابخانه‌ها
قرچک- خبرنگار قدس: رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی قرچک از عضویت رایگان دو هزار شهروند قرچکی در کتابخانه‌ها خبر داد. بیات با بیان اینکه در مجموع 14 هزار جلد کتاب در کتابخانه‌های شهرستان وجود دارد، افزود: همچنین دو میلیون کتاب سفارش داده شده که در همین هفته ارسال خواهد شد.
 
به دلیل کمبود اعتبار /  چاه‌های غیرمجاز ساوجبلاغ فعلاً پلمب نمی‌شود!
ساوجبلاغ- خبرنگارقدس: پلمب چاه‌های غیر مجاز در شهرستان ساوجبلاغ نیاز به اعتبار دارد، زیرا برداشت بی رویه آب از این چاه‌ها سبب کاهش افت سفره‌های زیر زمینی در منطقه شده است. پالیزگیر، فرماندارساوجبلاغ بابیان این مطلب گفت: بیش از 6هزار حلقه چاه آب غیرمجاز در این شهرستان وجود دارد که باید از مدار برداشت آب خارج شوند، اما به سبب کمبود اعتبار، مسدود کردن این چاه‌ها سال‌ها به طول می‌انجامد.
وی با اشاره به آغاز طرح مسدود کردن چاه‌های غیر مجاز از چهار سال پیش یادآور شد: تاکنون 1200حلقه چاه غیر مجاز در این شهرستان پلمب شده که این رویه، کندی عملیات اجرایی این طرح مهم و حیاتی در ساوجبلاغ را نشان می‌دهد.
این مسؤول به پلمپ300حلقه چاه آب غیرمجاز در 6 ماه گذشته اشاره کرد و گفت: اداره امور آب شهرستان ساوجبلاغ موظف به پلمب هزار حلقه چاه در طول سال شده است اما تحقق این تعداد به دلیل کمبود اعتبار بخصوص در زمینه تأمین تجهیزات که باید از بخش خصوصی تهیه شود، امکان پذیر نیست.
پالیز گفت: تاکنون بیش از 200 دستگاه حفاری در این شهرستان که در باغ‌ها و اراضی کشاورزی در ساعت‌های مختلف بخصوص شب‌ها مشغول کار بودند، کشف و ضبط شده است.
 
موافقت وزارت کشور  با دومنطقه ای شدن قائم شهر
قائم شهر خبرنگار قدس: عبدالرحمان فضلی- وزیر کشور- طی نامه ای به استانداری مازندران موافقت خود را با دومنطقه ای شدن قائم شهر اعلام کرد. شهردار قائم شهر گفت: موضوع ارتقای شهرداری و دومنطقه‌ای شدن قائم شهر از دیرباز مورد توجه بوده که با پیگیری‌های انجام‌شده رتبه شهرداری قائم شهراز 9به 10ارتقا یافت و برای ارایه خدمات بهینه به شهروندان، دومنطقه‌ای شدن این شهر نیز با پیگیری‌های صورت گرفته، محقق شد.
 
تفرجگاه عمومي  در 5باغ ديگر از دامنه‌هاي البرز
شمیرانات- خبرنگار قدس: به منظور توسعه فضاهاي سبز عمومي و تفرجگاهي، پنج باغ ديگر از دامنه‌هاي البرز، تملک شد. شهردار منطقه يک تهران گفت: با تملک اين باغ‌ها بيش از 48 هزار متر مربع ديگر به فضاهاي سبز عمومي شمال تهران افزوده مي‌شود.
 
78 زمین چمن مصنوعی در روستاهای بوشهر ساخته می‌شود
بوشهر- خبرنگار قدس: سرپرست بنیاد مسکن بوشهر از احداث 78 زمین چمن مصنوعی در روستاهای این استان خبر داد. حیدری اظهار داشت: تلاش داریم زمین‌های ورزشی تا پایان سال به بهره‌برداری برسد.
 
 
شهرداری‌های تهران، مشهد و البرز در مرزها،  زائران اربعین را منتقل می‌کنند
 
ایلام خبرنگار قدس: معاون وزیر راه و رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای کشور گفت: ناوگان حمل و نقل عمومی شهرداری‌های تهران، مشهد و البرز و همچنین نیروهای مسلح، زائران اربعین حسینی را به نقاط مرزی انتقال می‌دهند.
داود کشاورزیان در نشست ستاد اربعین استان ایلام در مهران که با حضور وزیر کشور برگزار شد، اظهارداشت: امسال برای کاهش گره ترافیکی و سهولت در رفت و آمد زائران اربعین حسینی از ورود خودروهای شخصی به نقطه صفر مرزی جلوگیری می‌شود. وی با بیان این مطلب که یکی از مشکل‌های زائران اربعین حسینی در سال گذشته، کمبود وسایل نقلیه از نقطه صفر مرزی تا 70 کیلومتری کوت عراق بود، خاطرنشان کرد: تلاش شده در این مسیر مشکل یاد شده برطرف شود.
 
اهدای  یک میلیارد ریالی مردم یزد به زائران اربعین
یزد خبرنگار قدس: مسؤول ستاد بازسازی عتبات عالیات یزد گفت: مردم مؤمن استان بیش از یک میلیارد ریال وجه نقد و500 پتو و مقداری اقلام خوراکی برای پذیرایی از زائران اربعین حسینی اهدا کردند.محمدرضا جعفری همچنین گفت: بنا به اعلام حج و زیارت استان، تاکنون بیش از 27هزار شهروند یزدی برای شرکت در اربعین حسینی در سامانه سماح حج و زیارت نام نویسی کردند.
===
يک شهر، يک خبر
 
معاون دفتر رهبر معظم انقلاب :  داعش، نتیجه قرآنِ  بدون اهل بیت(ع) است
ایرنا: معاون ارتباطات حوزوی دفتر مقام معظم رهبری گفت: کسانی که بدون اهل بیت(ع) به سراغ قرآن رفته‌اند، امروز گروه‌هایی همچون داعش را ایجاد کرده‌اند.
حجت الاسلام والمسلمین احمد مروی در مراسم پایانی سی و هشتمین دوره مسابقات قرآن کریم خراسان رضوی در مصلای شهر قوچان افزود: قرآن با فطرت انسان‌ها سر و کار دارد و تنها مطهرون می‌توانند حقیقت و باطن قرآن را درک کنند.
وی ادامه داد: منظور از مطهرون که در قرآن یاد شده، همان اهل بیت(ع) هستند که می‌توانند حقیقت و باطن قرآن را درک و آن را به دیگران منتقل کنند.
معاون ارتباطات حوزوی دفتر مقام معظم رهبری گفت: قرآن بدون اهل بیت(ع) امروز در گروه‌هایی همچون داعش که خود را مسلمان مجاهد می‌دانند، لطمه بزرگی به اسلام می‌زند.
وی افزود: کسانی که بدون اهل بیت(ع) به سراغ قرآن رفته‌اند، امروز گروه‌هایی همچون داعش را ایجاد کرده‌اند. معاون ارتباطات حوزوی دفتر مقام معظم رهبری افزود: کلام الهی 6 هزار بار بر قلب پیامبر(ص) تجلی یافت که اگر قلب مقدس پیامبر اسلام نبود، هیچ‌کس در این عالم ظرفیت پذیرش قرآن را نداشت.
یادآور می شود: در سی و هشتمین دوره مسابقات قرآن کریم خراسان رضوی در قوچان 425 نفر زن و مرد از سراسر استان رقابت و برگزیدگان این دوره به مرحله استانی راه پیدا کردند.
 
فرمانده سپاه صاحب‌الزمان(عج): آمار شهدای مدافع حرم در اصفهان 15تن است
اصفهان خبرنگار قدس: فرمانده سپاه
 صاحب الزمان(عج) استان اصفهان گفت:  اصفهان در این زمینه جزو استان‌های برتر کشور بوده و حدود یک‌میلیون و 600 هزار برادر و خواهر بسیجی در سطح استان سازماندهی شده‌اند. سردارغلامرضا سلیمانی همچنین با بیان اینکه آمار شهدای مدافع حرم در استان اصفهان 15 تن است، افزود: شمار اندکی از بسیجیان استان که حایز ویژگی‌های خاصی بودند، به‌عنوان مستشار در جبهه‌های مقاومت حضور دارند.
 
 
کاهش میزان اعتیاد بانوان  در آذربایجان‌شرقی
تبریز- خبرنگار قدس: دبیر شورای مبارزه با مواد مخدر آذربایجان‌‌شرقی از کاهش میزان اعتیاد بانوان در این استان خبر داد.
محمدعلی نصرتی با بیان اینکه مصرف مواد مخدر شیشه بین معتادان حدود 35 درصد است، گفت: این میزان سال گذشته حدود 50 درصد بوده است.
 
صدور مجوز واردات شکر برای راه‌اندازی مجدد کارخانه قند ورامین
ورامین- خبرنگار قدس: معاون سیاسی- انتظامی فرمانداری ورامین اظهار داشت: پس از حدود 11ماه از تعطیلی کارخانه قند ورامین، مشکل کمبود شکر خام این کارخانه بر طرف شد.
تاجیک گفت: تعطیلی کارخانه قند موجب بیکاری بیش از 400 کارگر شد که با توجه به کمبود شکر به‌عنوان علت اصلی تعطیلی کارخانه، مجوز واردات 86هزار تن شکر برای این کارخانه صادر شد.
 
 
حداد عادل در شیراز خبر داد: 50 هزار واژه فارسی جایگزین واژه‌های بیگانه شده است
شیراز- خبرنگار قدس: رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی گفت: در 20 سال گذشته 50 هزار واژه توسط فرهنگستان زبان و ادب فارسی تعریف و منتشر شده و در اختیار مردم قرار گرفته است.
دکتر غلامعلی حداد عادل در همایش ملی کتاب‌های درسی زبان و ادبیات فارسی گفت: سهم ادبیات حافظ و سعدی در کتاب‌های درسی ادبیات فارسی درگذشته بیشتر بود، اما اکنون ادبیات قدیم و ادبیات جدید و حتی ادبیات بیگانه در زبان و ادبیات فارسی به کاهش سهم حافظ و سعدی در درس ادبیات منجر شده است.
وی افزود: هر کس می‌خواهد در ادبیات فارسی استاد شود باید گلستان سعدی را بخواند و هر کسی که ادبیات فارسی بیاموزد و آثار سعدی را نخوانده باشد مانند فرزندی است که شیر مادر نخورده است.
 
یک مسؤول ناجا: زیرساخت‌ها توان پذیرش  110 هزار خودروی جدید را ندارد
همدان - خبرنگار قدس: هم اکنون بیش از 15 میلیون  خودرو در کشور وجود دارد که بار عمده‌ ترافیک بر دوش حمل و نقل شهری و کلانشهرهاست.
مدیر دبیرخانه کلانشهرهای کشور در نشست مشترک فرماندهان راهور و معاونان حمل و نقل کلانشهرها در همدان گفت: ارایه وام 25 میلیونی و اضافه شدن 110 هزار خودرو به خیابان‌ها کار کارشناسی نبوده، زیرا ترافیک جواب این حجم خودروی جدید را نمی‌دهد.
صارمی‌زاده با انتقاد در طراحی این تسهیلات که از دست اندرکاران حمل و نقل فرماندهان راهور مشورت و نظری گرفته نشده است، افزود: همین مجموعه باید فردا پاسخگوی ترافیک به وجود آمده باشد.
فرمانده پلیس راهور ناجا هم با اعلام اینکه هم اکنون بیش از 17 میلیون خودرو و 11 میلیون موتورسيكلت شماره گذاری شده وجود دارد اظهار داشت: آیا متناسب با این رشد خودرو زیرساخت‌های ما نیز رشد کرده است؟
سردار مهری از ترافیک به عنوان چالش در کشور یاد و اضافه کرد: برای حل معضل ترافیک هیچ راهی جز اقدام‌های علمی وجود ندارد.
 
رئیس ستاد بحران کشور: سازه‌های آبخیزداری از افزایش خسارت سیل ایلام کاست
ایلام خبرنگار قدس: رئیس ستاد بحران کشور گفت: طرح‌ها و سازه‌های آبخیزداری مانع از افزایش خسارات سیل ایلام شد.
اسماعیل نجار در بازدید از طرح‌ها و سازه‌های آبخیزداری منابع طبیعی ایلام با بیان اینکه اجرای سازه‌های آبخیز سنگی ملاتی و 
گابیون بندی گام مهم و اساسی در پیشگیری از سیل و خسارت‌های آن است، اظهار داشت: اگر طرح‌های آبخیزداری اجرا نمی‌شد، خسارات سیل خیلی بیشتر و کل شهر ایلام را مورد تهدید قرار می‌داد.
بازدید : 599
18 آذر 1394
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری