سال‌ها است كه مسوولان كشور ما با بحث حذف يارانه انرژي از سبد كالا درگيرند که پس از تصویب این لایحه پرحاشیه و جنجالی در چند ماه گذشته، مباحث سنگین تئوریک مطرح شده است، اما جدای از اظهارنظرهای موجود در این زمینه که برخی آن را مثبت ارزیابی کرده و گروهی دیگر آثار اجرای آن را منفی دانسته‌اند، باید دو موضوع اصلی را در این میان در نظر گرفت.

نخست افزايش تورم ناشي از پرداخت نقدي يارانه و دوم فشار به اقشار كم‌درآمد جامعه به خاطر افزايش قيمت حامل‌هاي انرژي، اما در اين بحث گويي برخي مباحث مهم از جمله مزيت‌هاي نسبي توليد در ايران كمتر مورد بحث و گفت‌وگو قرار گرفته است. از اين رو، در اين مقاله سعي شده تا با بحث در مورد صنايع انرژي‌بري چون فولاد که در سالیان گذشته بیشترین مصرف انرژی را در منطقه خاورمیانه به خود اختصاص داده است، آينده بدون يارانه اين صنايع در ايران ارزيابي شود.
از اين رو چند نكته زير قابل تامل است، اما قبل از آن لازم است اين نكته يادآور مي‌شود كه حذف يارانه از انرژي جزو اولين گام‌هاي حركت به سمت صنعتي شدن كشور است و در لازم‌الاجرا بودن آن ترديدي نيست، تنها بحث در مورد نحوه اجرای آن است

ايا بازار داخلي از افزايش قيمت‌هاي جهاني تبعيت مي‌كند؟
تحولات بازار آهن در هفته گذشته
هفته گذشته بازار آهن به واسطه تداوم رشد قیمت‌ها و در واقع احیاي بازار وارد مرحله جدیدی شد؛ چراکه در این هفته برخلاف انتظار برخی از کارشناسان بازار با تبعیت از بازارهای جهانی با رشد مواجه شده و سوی دیگر قضیه یعنی عدم وجود تقاضای واقعی مد نظر قرار داده نشد و یک سویه با رشد مواجه شد، البته بالا رفتن سطح قيمت‌ها در بازار جهاني و پایان یافتن زودهنگام فصل سرما در ايران می‌تواند از جمله عواملی باشد که موجب تثبیت قیمت‌ها در سطح فعلی باشد.

قاطع

قیمت مقاطع در هفته گذشته در اکثر نقاط دنیا رو به افزایش بود. علت اصلی آن افزایش قیمت مواد اولیه بخصوص قراضه و بیلت است.

در ترکیه قیمت میله گرد تا 40 دلار افزایش یافت و به 550 دلار فوب رسید، ترک ها در جستجوی بازار تا امریکای لاتین هم رفته اند.

در ژاپن قیمت انواع مقاطع تحویل فوریه 33 دلار بالا رفت . این افزایش قیمت شامل تیرآهن، ناودانی، مفتول و میله گرد است.

در خاور دور قیمت پایه تیرآهن 30 دلار بالا رفت بخصوص در تایوان و تایلند ولی خریدار نیست.

در شمال افریقا میله گرد 20 دلار هر تن افزایش یافت و در مجموع تمام مقاطع روند صعودی داشته اند تنها در شمال اروپا پیش بینی میشود مقاطع تا 30 یورو هر تن بالا برود ولی تقاضای نهائی کم است.

صنعت فولاد را می‌توان یکی از پایه‌های مهم اقتصاد هر کشوری دانست و حتی مصرف سرانه فولاد را به عنوان شاخصی جهت ارزیابی صنعتی بودن یک کشور برشمرده‌اند. امروزه در کشور ما نیز فولاد با حضور در بخش­های مهم تولیدی و صنعتی کشور، نقش بسیار مهمی را ایفا می­کند. مطلب زیر به نحوه شکل­گیری صنعت فولاد در ایران پرداخته است
اولین تلاش برای تأسیس کارخانه آهن و فولاد در کشور، به قبل از سال ۱۹۳۰ میلادی برمی­گردد؛ تلاشی که در آن زمان هرگز نتوانست رنگ و بوی واقعیت به خود بگیرد و این جنگ جهانی دوم بود که باعث توقف عملیات ساختمانی پروژة ساخت کارخانه آهن و فولاد در ایران شد؛ پروژه­ای که قرار بود با همکاری شرکت‌های آلمانی در ایران انجام گیرد