سیگنال کالایی خروج از رکود

سیگنال کالایی خروج از رکود

مرکز ایرنا، دنیای اقتصاد طی گزارشی، ذکر نمود: با تکیه به آمارهای مرکز آمار ایران در زمستان سال پیشین شاخص بهای تولیدکننده نسبت به فصل مشابه سال پیش از آن افزایشی بالغ بر 10.3 درصدی را داشته و در 4 فصل منتهی به زمستان سال 95 در مقایسه با چهار فصل منتهی به زمستان سال 94 نیز تورم تولیدکننده به 5.3 درصد رسیده است.

در ادامه این گزارش آمده که: در عین حال شاخص بهای تولیدکننده در زمستان سال 95 در مقایسه با پاییز همان سال به میزان 1.9 درصد رشد را نمایان می نماید. آمار دیگر اما در بخش معدن بوده و شاخص بهای تولیدکننده در بخش معدن در زمستان سال 95 در مقایسه با پاییز همان سال میزان 2.8 درصد رشد کرده است.

همچنین به گزارش مرکز آمار که به بررسی این شاخص ها در بخش معدن در فواصل میان سال‌های 92 تا 95 پرداخته، نشان می‌دهد که تورم تولیدکننده این بخش از اقتصاد کشور در زمستان سال 92 میزانی بیش از 31 درصد بوده و در بهار سال 93 نیز این میزان به 26 درصد رسیده ولی مجدداً تا فصل بهار سال 94 روند صعودی داشته. با این حال از تابستان و بویژه پاییز سال 94 روند نزولی تورم تولید‌کننده بخش معدن آغاز شده ‌بطوری که از فصل زمستان 94 به این‌سو همواره شاخص تورم این بخش منفی بوده است.

میزان تورم تولیدکننده بخش معدن در فصل زمستان 95 اما تغییراتی نسبت به فصل پاییز همان سال داشته و میزان 2.8 درصد رشد پیدا کرده است. اما در این بین بررسی روند تغییرات قیمتی کالاهای پایه در بورس کالا و بازار آزاد نشان می‌دهد که در مدت مورد بررسی (فاصله زمستان 95 در مقایسه با زمستان 94) که نرخ تورم تولیدکننده در آن مدت 5.3 درصد اعلام شده است، در بازار مقاطع فولادی و آهن آلات و در سبد تیرآهن در فاصله دو دوره (زمستان 95 نسبت به زمستان سال 94) شاهد میزان رشد 15 درصدی بهای این محصولات بوده‌ایم. این تغییر برای سبد میلگرد مخلوط و تیرآهن میزان 40 درصد بوده است.

همچنین در مورد سبد میلگرد مخلوط نیز، اما روند قیمت ‌بصورت معکوس بوده بطوری ‌که قیمت این کالا در آژانس بورس کالا حدود 10 درصد در مدت مورد بررسی افت را در مقایسه با دو فصل تجربه کرده است. برای مس و در همین تالار ، در حالیکه قیمت میانگین مس مفتولی در فصل زمستان 94 رقمی بالغ بر 16 هزار تومان بوده این رقم در سال گذشته به میزان 22 هزار تومان رسیده و به این ترتیب نیز 37 درصد رشد را تجربه کرده است.

کاتد مس نیز رشدی نسبتاً برابر را تجربه کرده است.همچنین بررسی های دنیای اقتصاد نشان دهنده این است که شمش آلومینیوم در فاصله مدت مورد بررسی از بهای میانگین 6‌هزار و 100 تومانی به میزان 7 هزار و 500 تومان افزایش داشته (حدود 23 درصد رشد قیمت) .

واما در تالار محصولات پلیمری و شیمیایی نیز بررسی‌ها نشان دهنده این است که قیمت پلی‌اتیلن اکستروژن که در سال 94 رقمی معادل با 3‌هزار و 800 تومان داشته، در زمستان سال 95 به میزان 4 هزار و 80 تومان رسیده است (7 درصد رشد). پلی‌اتیلن سنگین تزریقی نیز در دوره مورد بررسی به میزان 21 درصد رشد داشته و پلی‌اتیلن سنگین بادی به میزان 14درصد افزایش قیمت را ثبت کرده است. اما در این میان رشد پلی‌اتیلن ترفتالات بطری 33 درصد به ثبت رسیده است.

بر همین اساس بررسی‌های ما نشان می‌دهد بهای اکثر کالاهای پایه در مدت یک سال گذشته بیش از متوسط بهای تولیدکننده رشد داشته که این موضوع نشان دهنده ی این است که سهم مواد اولیه در رشد بهای تولیدکننده بیش از سایر موارد بوده است.

به عبارتی دیگر آنچه سبد تولیدکننده را با افزایش قیمت روبه‌رو‌ ساخته است، مواد اولیه تولید بوده و سهم مسائلی از جمله هزینه سوخت، دلار، دستمزد، هزینه‌های حمل‌و‌نقل و... در درجه دوم اهمیت قرار داشته و حتی اثرات افزایشی مواد اولیه را نیز خنثی نموده است.

این مساله از دو جنبه قابل بررسی هستند؛ نخست اینکه در بخش مواد اولیه تولید در مدت مورد بررسی رشدهای قابل‌ ملاحظه‌ای را داشته که نشان دهنده این است که رونق در این بخش‌ها آغاز شده است. دوم اینکه میزان مصرف مواد اولیه در سایر بخش‌ها نیز افزایش یافته بطوریکه تقاضا نیز در تالارهای مختلف صعودی می باشد.

به نظر فعالان بازار، مواد اولیه در سال پیشین بازار مواد اولیه در مقایسه با سال 94 روند رو ‌به رشدی را پشت‌سر گذاشته که این رشد قیمت‌ها تحت‌تاثیر دو موضوع بوده است؛ نخستین عامل رشد بهای جهانی محصولات پایه و همزمان نیز رشد قیمت نفت است.

بررسی‌ها نشان دهنده این است که قیمت اکثر کالاها در بازارهای جهانی در یک سال پیش با افزایش قابل‌توجهی روبه‌رو‌ شده که تقریباً تمام کالاهایی که در در سطور قبل به آنها اشاره شد با جریان رو‌به رشد قیمت جهانی مواجه شده‌اند که این موضوع تحت‌الشعاع عوامل زیادی از جمله روی کار آمدن رییس جمهوری جدید ایالات متحده، دونالد ترامپ ، سیاست‌های پولی فدرال، ‌رزرو و تغییرات افزایشی نرخ بهره، برگزیت و موضوع خروج انگلیس از اتحادیه اروپا، تغییرات و ریسک‌های ژئوپلیتیک در دنیا و... بوده است.

علاوه بر این مساله افزایش قیمت نفت نیز موضوع مهم و قابل‌ذکری است. قیمت نفت‌خام در مدت مورد بررسی 30 درصد افزایش را ثبت کرده که این افزایش قیمت نیز در بهای تمام شده کالاهای پایه خودنمایی کرده و باعث رشد قیمت آنها شده است.

در این میان عامل دیگر موثر بر قیمت این کالاها که تورم تولید را نیز با افزایش روبه‌رو‌ ساخته، رشد تقاضا در سال گذشته در مقایسه با سال 94 بوده است.در سال گذشته شاهد ثبت رشد اقتصادی بالایی بودیم که این رشد شامل حال بخش صنعت نیز شده است.

برونداد این موضوع افزایش تقاضا برای کالاهای پایه بوده که به‌صورت رشد تقاضا خودنمایی کرده است. به عبارتی دیگر رشد شاخص بهای تولیدکننده نشان‌دهنده رونق بیشتر در بخش واقعی اقتصاد و سیگنالی برای تایید خروج از رکود اقتصادی در سال گذشته بوده است. بررسی سمت تقاضا نیز در بازارهای پایه نشان دهنده این موضوع است که تقاضا برای دسته‌ای از کالاها در سال 95 در مقایسه با سال 94 روند صعودی را داشته است.

در بازار فولاد نیز برای اغلب کالاها از ورق تا مقاطع فولادی با افزایش تقاضا هرچند ‌بصورت محدود (در مقایسه با سال‌های رونق) روبه‌رو‌ بوده‌ایم. کارشناسان بازار معتقدند که به همین دلیل نیز قیمت‌ها در یک سال پیشین با افت روبه‌رو‌ نشده و روند صعودی را پشت‌سر گذاشته است.
Rated 5/5 based on 2 reviews
بازدید : 81
23 اردیبهشت 1396
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری